אימון כושר לנשים בהריון
האם מותר להתאמן בהריון ? זוהי אחת השאלות השכיחות שנשמעות על ידי נשים בהריון. אז אם אתן מתלבטות אם כדאי, מותר ורצוי לעשות ספורט בהריון, הרי לפניכן כל התשובות. וגם כמה מילים על מאמנת כושר אישית לנשים בהריון.
את בהריון? את בטח מרגישה את השינויים הבאים:


הדופק שלך גבוה יותר? זה בגלל השינוי במערכת הלב וכלי הדם. קצב הלב של האישה גדל ב10- 15 פעימות לדקה. נפח הדם עולה ומצטרפים אליו עוד נוזלים על כן יש דילול של תאי דם ונטייה לאנמיה פיזיולוגית.

הנשימות שלך שטחיות ומהירות יותר ? מערכת הנשימה – ישנו לחץ תוך בטני אשר יוצר נשימות שטחיות יותר ומהר.

צורך תקוף לתת שתן ? זה כי יש לחץ על שלפוחית השתן הנותן צורך בהתרוקנות לעיתים תקופות יותר בעיקר בשליש הראשון והאחרון של ההיריון.

כואב לך בגב התחתון? מרכז הכובד משתנה ועובד קדימה מה שיוצר שיפוע גדול יותר בקשת הגב בתחתון ובעקבות כך לחץ על הגב התחתון.

חולשת שרירי ריצפת האגן? לעיתים תחושה של דליפת שתן עקב עומס על השרירים הטבעתיים ישנה דרך לטפל בבעיה בפעילות גופנית לחיזוק שרירי רצפת האגן.

נו ומה זה אומר, עם כל השינויים האלו מותר להתאמן או לא?

אם את בריאה, ההיריון תקין, אין לך עבר של הפלות קודמות, ההיריון טבעי ואינו מהפריה, אינך סובלת מסוכרת הריונית או מאנמיה והריון של שלישיה ומעלה. את יכולה להתאמן בהריון.

פעילות גופנית בהריון חשובה, ספורט בהריון יתרום להמשך תפקוד פעיל קל יותר, תתרום לתחושת רוגע מאמנת כושר אישית תעזור לך לשמור על הכושר הגופני, תעזור לך לחוש קלילה יותר על אף משקל העודף, מאמן כושר אישי יכול להנחות אותך לחיזוק השרירים הפנימיים ואף יש הטוענים שחיזוק טוב של קבוצות השרירים המשתתפים בלידה תתרום ללידה קלה יותר. אם זאת חשוב לשים לב למספר דגשים שיפורטו בהמשך.

למה בעצם להתאמן בהריון, לא עדיף לנוח?

יתרונותיה של פעילות גופנית בהריון הם רבות ולהלן חלק מהן. ניתן למתן את עודף המשקל בהריון בעזרת פעילות גופנית מה שיתרום לחזרה מהירה לגזרה אחרי הלידה.
תדמית אישית והתרומה לאיזון הגוף והנפש.
חיזוק שרירים לקראת התינוק שיבוא ונושא עמו משקל שיש להכיל.
חיזוק ותמיכה ביציבות עמוד השדרה ושיווי המשקל אשר נוטה להיפגע בהריון.
הפחתת האי נוחות בהריון והרגשה קלילה יותר.
שיפור פעילות מעיים.
שיפור הגמישות והכנה ללידה.
ירידה בתחושת הכאב בזמן הצירים כיוון שהגוף מתורגל לשחרר אנדורפינים שמקלים על הכאב.
ירידה בצריכת האפידורל עד 35%.
שיפור מחזור הדם.
הפחתת הסיכוי לרעלת הריונית סכרת הריון וסכרת ילדים אצל הילוד.
מחקרים מראים כי זמן הלידה קצר יותר אצל נשים שהתאמנו בהריון.
ירידה במתח, בדיכאון, בעייפות והתרגשות.
תחושת שליטה בגוף והרגשה כללית טובה.

איך להתאמן נכון בהריון?

גוף האישה ההרה עובר שינויים במערכות שונות ועל כן יש להתחשב במכלול השינויים בזמן פעילות גופנית.

בעקבות כל השינויים שפורטו בתחילת הכתבה ועוד שינויים נוספים, יש להתאים את הפעילות הגופנית לשינויים הפיזיולוגים של הגוף ולכן חשוב להתאמן תחת מאמנת כושר לנשים בהריון. חשוב לשים לב למספר דגשים במהלך האימון.

דופק

דופק העובר מושפע ישירות מהאם, לכן אסור להגיע לערכי דופק גבוהים ולהתאמן בסביבות ה70 % מהיכולת האירובית. ניתן לבדוק ע"י מבחן דיבור אם את יכולה לדבר מבלי להרגיש קושי ממשי זה בסדר.

עודף חום

טמפרטורת העובר הינה מעלה אחת יותר מטמפרטורת האם לעובר אין יכולת לווסת את חום גופו ולכן חשוב להקפיד שחום הגוף שלך לא עולה. שימי לב אם את מאדימה מידי. הקפידי לשתות שתיה מרובה על מנת לקרר את הגוף.

חשוב לשים לב למקרים הבאים ובמידה והם קיימים יש להפסיק את האימון ולפנות ליעוץ רפואי

במקרה שיש לך חלילה התכווצויות ברחם, ערפול, דימומים, כאבי ראש, בצקות או העדר תנועות עובר בחודשים המתקדמים.

איזה פעילות גופנית מותרת?

ישנה דעה רווחת שאם התאמנת בעבר בסוג מסוים של פעילות גופנית את יכולה להתאמן בה גם בזמן ההיריון. אך חשוב לשים לב, לא כל פעילות גופנית שהייתה מותרת לך בעבר מותרת לך עכשיו. לכן מומלץ להיוועץ עם מאמן כושר אישי ולבנות תכנית מתאימה.

מה אסור לבצע בהריון?

למשל ספורט אתגרי, משחקי כדור, פעילות אירובית כמו קפיצות, רכיבה על אופניים (מהסכנה ליפול) החל מטרימסטר שני אסורה פעילות גופנית בזמן שכיבה על הגב (כמו כפיפות בטן). תרגילים שקשורים בהפסקת נשימה, הרמת משקולת כבדים.

בהריון יש לבצע תרגילי חימום ארוכים יותר מהרגיל ולהקפיד לחמם היטב את כל המפרקים.

לא התאמנתי בעבר מותר לי להחיל להתאמן בזמן ההיריון?

כן , כל עוד ההיריון תקין ואת בריאה את יכולה לבצע פעילות גופנית מתונה וחשוב לא לעבור את ה-140 דופק לדקה אצל אישה שלא התאמנה בעבר.

האם פעילות גופנית בהריון תכין אותי ללידה?

כן, פעילות גופנית בהריון שמתבצעת תחת השגחה של מאמן כושר מוסמך לנשים בהריון עוזרת לחיזוק שרירים, לשיפור הגמישות לשיפור השליטה בגוף לתמיכה בנשימה נכונה. המאמן או המאמנת כושר ילמדו אותך תרגילי הרפיה, נשימה נכונה, תרגילי גמישות ותרגילים להקלה בזמן צירים.

חשוב לזכור!

פעילות גופנית בהריון נועדה אך ורק לשמר את הכושר הגופני של האישה ולא על מנת לשפר אותו. לכן אין לעלות את דרגת המאמץ בהריון אלא להתאמן באופן מתון, להקשיב לגוף יותר הרגיל. ובמידה ולא חשים בטוב מיד להפסיק.

חשוב לעשות ספורט בהריון ולהתאמן עם מאמן או מאמנת כושר שמוסמכים לאמן נשים בהריון אשר הם מודעים לכל השינויים החלים בהריון ויודעים להתאים לך את האימון הנחוץ לך אישית.

אימון כושר אישי עם מאמן כושר אישי יכוון אותך לפעילות גופנית תקינה ונכונה בהריון.